הפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים ובני נוער – ADHD

הפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים ובני נוער – ADHD

הפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים ובני נוער – ADHD

כמעט כל הילדים ובני הנוער מגלים קושי בימינו לשבת לפעמים בשלווה, לשים לב ולשלוט על הפעולות והאמוציות שלהם. כאשר התנהגות כזאת הופכת לשגרה יומיומית, סיבה אפשרית אחת עשויה להיות ADHD – הפרכת קשב וריכוז.

הפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים ובני נוער – ADHD

מהו ADHD?

ADHD הוא מצב רפואי, שבו ילדים ובני נוער מגלים קושי לפעול לפני שהם חושבים, מגלים קושי במיקוד וריכוזולא יכולים לשבת בשקט הרבה זמן. ילדים ובני נוער רבים מגלים קושי עם כמה מהפעולות הפשוטות והיומיומיות האלו, אבל בילדים ובני נוער הסובלים מהפרעת קשב, התנהגות כזאת היא מוגזמת לכל צופה מהצד ויש לה השפעה גדולה עלהיום-יום שלהם.

אצל ילדים הסובלים מהפרעת קשב, החלקים השונים של המוח לא מתקשרים אחד עם השני בצורה אופיינית. מסיבה זו, ייתכן שיש לילדים ובני נוער האלה קושי להביע רגשות בצורה מקובלת או לשלוט בהתנהגותם, כמו ילדים ובני נוער אחרים באותו גיל. עד לפני כמה עשרות שנים, ילדים אלו סומנו כמופרעים או “ילדים רעים”

 

ישנן שתי קטגוריות עיקריות של ADHD:

קשב: ילדים ובני נוער אלה מגלים קושי להתרכז ולשמור על פוקוס.

היפראקטיביות: ילדים ובני נוער עם סוג זה נמצאים בסערת רגשות, מגלים קושי להאט ולעתים קרובות יכולים לפעול אימפולסיבית גם בצורות מסוכנות.

ילדים ובני נוער שאובחנו עם ADHD שהסימפטומים שלהם לא מטופלים בצורה יעילה, נמצאים בסיכון גבוה יותר לדיכאון,חרדה, נשירה מוקדמת, טיפול עצמי בסמים, בעיות ביחסי אנוש, והתנהגות מסוכנת. לכן מאוד חשוב לזהות ולטפל בהפרעות אלו כמה שיותר מוקדם.

אם אתם חושדים שהילד שלכם בעל ADHD, כדאי לפנות לרופא הילדים אשר יפנה אותו לבעל מקצוע מתאים. אם ילדיכם מתחת לגיל שש,, הרופאים יהיו זהירים לגבי אבחון ADHD, בגלל שהרבה דברים משתנים בשנים אלו, שלא קשורים בהכרח להפרעה כזו או אחרת. אולם, אם ילדיכם בן שש שנים ומעלה,, יש לעקוב האם הבעיות הן מתמשכות והאם הם משפיעות בשני תחומי חיים לפחות בבית, בגן, בבית הספר, במשחק עם ילדים ובני נוער אחרים.

גם אם בעיות ההתנהגות של ילד הן חמורות, הן עדיין לא בהכרח יכולות להוות סימן לADHD.

מכירים עוד הורים שישמחו ללמוד? שתפו אותם:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


שינוי גודל גופנים