עוד כותרות מובילות

נושאים מעניינים

ח'- חופש

מיד מתפשטת בגוף תחושה נעימה, בראש עולות מחשבות על חופי ים תכולים או נחלים ירוקים... גם אצלכם? או שאתם הורים. ולא סתם הורים – אלה מהזן החושש מהחופש... אתם לא לבד.
ח'- חופש

תוכן עניינים

תגידו "חופש"… מיד מתפשטת בגוף תחושה נעימה, בראש עולות מחשבות על חופי ים תכולים או נחלים ירוקים… גם אצלכם? או שאתם הורים. ולא סתם הורים – אלה מהזן החושש מהחופש… אתם לא לבד.

הרבה הורים חוששים מסיטואציות החופשה, בעיקר מהחופשות הארוכות יותר (כמו החופש הגדול) או ה"צפופות" יותר (חופשה משפחתית בארץ או בחו"ל). חששות כמו "הילד ישתעמם", "הם רק יריבו", "הכל עלינו", "איך הם יתנהגו". אין ספק שבגישה הזו החופש עלול להיות מעיק.

אבל, אפשר לשנות גישה! החופש (שבועיים או חודשיים, בבית או בחוץ) יכול להפוך לתקופה אהובה שהילדים (ואנחנו!) נהנים בה ומתרפקים עליה…
הצחקתי אתכם?

אז הנה כמה הצעות ורעיונות, גם לשגרה של חופש (כמו בחופש הגדול) וגם לחופשה משפחתית. אל תשכחו להתאים לגילאי הילדים ולזמינות ההורים

1. תכננו היטב: גם ל"שגרת החופש" אפשר לבנות תכנית מסודרת, כזו שתבחרו בה מראש ולא "תיגררו" אליה. למשל, יהיה נחמד אם בכל פרק זמן ידוע (שבוע או יומיים, תלוי באורך החופש) יהיה "היילייט" ידוע מראש: סרט שכל המשפחה הולכת ביחד לראות, "פיקניק" ערב בבריכה, נסיעה ברכבת למקום חדש… אחר צהריים של כיף! ואם מתוכננת חופשה משפחתית, בנו את התכנית כך שכל אחד יקבל בה מענה (הזדמנות ללמידה והתפשרות) ושתהיה מגוונת. חופש בסביבה משפחתית אוהבת הוא זמן מעולה להתנסויות חדשות: זה הזמן שהילד שאוהב לטייל בטבע, לרוץ ולקפוץ, יכיר גם מוזיאון (אפשר להתחיל ממוזיאון טבע…), והילד שאוהב סרטים ו"שקט" ילמד ליהנות מפעילות אתגרית.

2. שתפו את הילדים בתכנון. שאלו – מה תרצו שנעשה ביחד? מה מעניין אתכם? אם אתם נוסעים למקום מסוים, שלחו אותם לבדוק ברשת ולחזור אליכם עם רעיונות לטיולים וביקורים.
כשהם מבינים שמתחשבים בהם וברצונותיהם, הרצון לשתף פעולה גדל, והם גם מוכנים לקבל את הרצונות של האחים (ואפילו של ההורים) שלהם.

3. תנו זמן למנוחה… אל תיבהלו מה"שעמום". "שעמום" הוא זמן טוב לגלות את עצמך, למלא מצברים בהנאה וברוגע. אין באמת מצב ש"לא עושים כלום".

4. "שווקו" לילדים את הכיף שעומד להיות (ושכבר היה): תלו על המקרר את רשימת התכנונים, הוסיפו תמונות (של הרכבת, הנחל או מגדל אייפל…), דברו בשמחה על מה שעשינו ומה שנעשה. ככה לומדים ומלמדים ראייה חיובית!

5. נוסעים לחופשה? – תנו וודאות: עדכנו את הילדים בתוכנית שהתגבשה, גם לפני (אפשר להכין מצגת, לי זה עזר) וגם מדי יום. מה מתוכנן למחר? להמשך? זכרו שכמו שתחושת הוודאות וה"שליטה" בלו"ז חשובה לכם, היא חשובה גם לילדים, מרגיעה ומשקיטה, במיוחד את המתקשים עם שינוים.

הערבים בחופשה מספקים הזדמנות טובה לפעילות משפחתית: קחו משחקי קופסה, קלפים, בקשו מהגדולים להכין פעילות לאחד הערבים… הרי נסענו כדי להתגבש, נכון?
מטיילים כל היום? קחו בחשבון שהרעב והעייפות אינם מסונכרנים בין הילדים. הצטיידו בפירות, סדוויצ'ים וכו', קחו עגלה לקטנים שיוכלו לישון בה בלי לעצור את הטיול לכולם.
יש מתבגרים ב"לחץ קניות"? קבלו את זה, הקדישו זמן, והודיעו להם מראש איפה ומתי (האם נעצור במתחם קניות גדול בדרך? או האם בכל מקום יהיה זמן מוגדר?)
נוסעים הרבה? הגדירו את מצב הנסיעה באוטו (האם צריך "תורות" על מקום מועדף?) והכינו פעילות לפחות לחלק מהזמן.
והכי חשוב, תזרמו… כי עם כל התכנונים, המציאות מאוד דינמית, ואף פעם לא מספיקים הכל. הרעיון הוא הכיף, כן?

אז בואו נסכם:
כמו כל דבר, עם קצת תכנון מראש, שיתוף והתייעצות עם הילדים, ראייה טובה ואופטימית וכמובן – סבלנות, סבלנות ועוד סבלנות, החופש יהפוך לחוויה מהנה.
ומי אנחנו , ילדים ומבוגרים, אם לא סך כל חוויותינו?
קחו אויר ו"זנקו" לתוך החופש. בהצלחה ובהנאה רבה!

עוד דברים ח-שובים בח' של הורות: חברים, חזון הורי, חלומות, חינוך, חוכמה, חיבוק, חוויות ו…
מה עוד? מוזמנים להוסיף, להביע דעתכם, לשאול שאלות, ולתרום תובנות. מחכה לקרוא!

רוצים להצטרף אלי לדרך של שיתוף פעולה בין הורים לילדים, סמכות הורית מיטיבה ויחסים טובים?
מוזמנים לעמוד שלי ענת מישורי דרעי – הנחיית הורים , בחרו את הדרך שמתאימה לכם – סדנת הורות קבוצתית, מפגשים אישיים בקליניקה או בסקייפ, וצרו איתי קשר.
ענת מישורי-דרעי – הנחיית הורים, 050-5263693

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך​

השמנת יתר אצל ילדים, מה ניתן לעשות ?

השמנת יתר אצל ילדים היא מצב רפואי רציני המשפיע על ילדים ובני נוער. ילדים עם השמנת יתר מוגדרים כך כאשר המשקל שלהם גבוה מהמשקל הרגיל לגילם ולגובהם והדבר מפריע להתנהלותם היומיומית התקינה.

תזונה והריון 2

מה צריך לדעת על תזונה בהריון

אם את רוצה לעסוק בתזונה בריאה במהלך הריונך, חשוב מאוד שתבחרי את האוכל הנכון. תזונה טובה קשורה קשר הדוק למניעת מספר בעיות הריון כגון היפרדות שליה, רעלת, לידה מוקדמת ואנמיה.

לנשום

אתמול החלטתי לנשום

אתמול החלטתי לנשום, בדרך כלל היום נפתח ונגמר באותה נשימה, קמים בבוקר ובערב נרדמים בסלון כאילו הייתה סופת הוריקן בבית, אבל אתמול נשמתי, שניה לפני שנכנסתי לקחת את הילדה מחמותי, כן כן נשמתי ועוד פעם,

עצמאות פעוטות

אני לבד – על עצמאות פעוטות ולמה זה חשוב

חשוב לזכור, לפעמים קצת קשה לנו לשחרר או להאמין שהפעוט הקטן שלכם כבר גדל ומסוגל. אך העצמאות של הילדים שלנו טובה וחשובה לא רק להם אלא גם לנו. ככל שהילד מסוגל יותר לבד, זה בסופו של דבר חוסך לנו זמן אותו אפשר להקדיש לזמן איכות עם הילדים או עם בן/ת הזוג, למטלות הבית או פשוט למנוחה.