עוד כותרות מובילות

נושאים מעניינים

רצפת האגן הבסיס לגופנו – בואו להכיר את הרצפה החשובה בגופנו

רצפת האגן: כיצד מתאפקים, כיצד נושמים נכון כדי לגרום להפעלה מיטבית של השרירים הללו, מהי תפקידה של הרצפה במיניות בריאה ואיך מזהים שיש בעיה.

תוכן עניינים

בשילוב עם לידות חוזרות (ולעיתים גם צפופות), לידות מרובות עוברים ולידות בגילאים מאוחרים, מציבים את רצפת האגן בנקודת פתיחה פחות טובה בהשוואה לשרירים אחרים. ברור לנו כי את המערכת השרירית צריך לתחזק ולאמן, אך אנחנו עדיין לא כוללות בתוכה את רצפת האגן.

מאת: רותם סול

…" השלמתי עם זה שלא אוכל להתאמן יותר שלא אוכל לקפוץ יותר, זה קורה לכולן, הלידות האלה פשוט הרסו לי את השליטה בסוגרים.."מדי יום אני פוגשת נשים בגילאים שונים, כאלה המצויות בגיל הפריון וכאלה אחריו, נושקות לגיל המעבר. אני שומעת ורואה את השינויים שעברו על גופן במהלך השנים ומרגישה באמצעות ידיי את חולשת השרירים או הנוקשות באגן שנוצרה בתקופה שלאחר הלידה.
היום אני רוצה לספר לכן שאפשר אחרת.

במהלך ההתפתחות שלנו כנשים, מילדות לנערות ועד לנשים בוגרות, ממעטים להסביר לנו לגבי תפקידם של שרירי רצפת האגן: כיצד מתאפקים, כיצד נושמים נכוןכדי לגרום להפעלה מיטבית של השרירים הללו, מהי תפקידה של הרצפה במיניות בריאה ואיך מזהים שיש בעיה.
כשאנחנו מגיעות לגיל הפריון, האיזור עובר שינויים רבים ודרמטיים ואילו אנחנו כמעט ולא מכירות אותו, שלא לדבר על מסוגלות להתמודד עם טראומה שעברה עליו.

ההיכרות המינימלית והיעדר ההסברה , בשילוב עם לידות חוזרות (ולעיתים גם צפופות), לידות מרובות עוברים ולידות בגילאים מאוחרים, מציבים את רצפת האגן בנקודת פתיחה פחות טובה בהשוואה לשרירים אחרים. ברור לנו כי את המערכת השרירית צריך לתחזק ולאמן, אך אנחנו עדיין לא כוללות בתוכה את רצפת האגן.

כיווץ והרפייה של רצפת האגן מוזכרים רבות בתרבויות המזרח (mula banda). בתרגול יוגה שמים דגש על תנוחות רבות המעודדות את הכיווץ וההרפייה של רצפת האגן. באמצעות הנשימה הסרעפתית מאפשרים מודעות ותרגול של השרירים החשובים הללו שמטרתם

היא שמירה על איברי הבטן, סגירה ופתיחה של הסוגרים ומיניות בריאה ללא כאבים.
בעולם המערבי, הישיבה הממושכת, הנוקשות המתפתחת באגן, הנשימה השטחית והמתח הנפשי הרב שאנו מצויים בו, מקשים עלינו להפעיל את רצפת האגן בצורה מיטבית.

…." אז אני כבר בהיריון, מה זה יעזור לי עכשיו?", אומרת לי מ', בת 31, בהיריון ראשון, היגעה אליי לטיפול כשהיא כלל לא יודעת היכן ממוקמת רצפת האגן שלא לדבר על לכווצה או להרפותה.

אז מה עושים בטיפול?
מכירים את האיזור פיזית, מכווצים ומרפים אותו בתנוחות שונות, לומדים כיצד להשתמש בו בלידה ובשלבים מתקדמים של ההיריון. רצפת האגן הוא חלק מקופלקס המייצב את שרירי הבטן ושרירי הגב, לכן תרגול שלו יכול גם לעזור בהפחתת העומס על האגן, טיפול בכאבי גב תחתון ושמירה על איברי האגן.
אני מזמינה את כולן לבוא לערוך "סיור היכרות" עם הרצפה החשובה בגופן שהיא גם המפתח לגוף בריא בנפש בריאה.

שלכן
רותם סול

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך​

ניקוי ספות

איך לנקות את הספה מלכלוך של ילדים?

אחר הצהריים של הורים לילדים צעירים יכול להראות כמו משימה מאתגרת עד כדי בלתי אפשרית. כל ילד זקוק למשהו אחר. הצרכים שלהם משתנים, ותלויים בגיל של הילד.