עוד כותרות מובילות

נושאים מעניינים

תסמונת מוות בעריסה – מה צריך לדעת וכיצד להימנע?

על אף שנים של מחקר עדיין רב הנסתר על הגלוי בהתייחס למצב זה וגם כיום ולמרות פריצות דרך והמחקרים עדיין אין ביכולתה של הרפואה למנוע לחלוטין את המקרים הללו.
תסמונת מוות בעריסה

תוכן עניינים

בדרך כלל ההורים משכיבים את הילד ללא סימנים מקדימים ולקראת הבוקר הם מגלים אותו ללא רוח חיים.

תסמונת מוות בעריסה היא אחת התעלומות הגדולות ברפואה המודרנית. על אף שנים של מחקר עדיין רב הנסתר על הגלוי בהתייחס למצב זה וגם כיום ולמרות פריצות דרך והמחקרים עדיין אין ביכולתה של הרפואה למנוע לחלוטין את המקרים הללו. במאמר זה נסקור את הידוע על הסיבות לתסמונת ואת הדרך לנסות ולהימנע ממנה.

מה זה מוות בעריסה ?

מוות פתאומי של תינוק עד גיל שנים עשר חודשים, שגם לאחר חקירה יסודית ובדיקת ההיסטוריה הרפואית של הילד לא עולה כל ממצא היכול להסביר את סיבת המוות.

מה שכיחות מוות בעריסה ?

תסמונת מוות בעריסה הנה הסיבה השכיחה ביותר לתמותת תינוקות מגיל חודש ועד גיל שנים עשר חודשים. והיא אחראית על כ-40% מהתמותה בגיל זה. מספר מקרי המוות בעריסה השתנה באופן חד מאז הוכנסה השכבה על הגב כהוראה חד משמעית.

האם קיימים גורמים המגבירים סיכון למוות בעריסה ?

משקל לידה נמוך או לידה מוקדמת, הריון מרובה עוברים, מעקב רפואי חסר בזמן ההיריון, הורים מעשנים, שינה על הבטן.

באיזה גיל נפוץ ביותר מוות בעריסה ?

כאמור טווח הגילאים הוא חודש עד שנה אך 90% מהמקרים מתרחשים בתינוקות אשר גילם 6 חודשים,
ו- 95% בתינוקות אשר גילם 8 חודשים.

מה התסמינים של מוות בעריסה ?

בדרך כלל ההורים משכיבים את הילד ללא סימנים מקדימים ולקראת הבוקר הם מגלים אותו ללא רוח חיים. בבדיקת התינוקות לאחר האירוע לא ניתן למצוא כל סימנים לבעיה בריאותית קודמת אך דיווחים רבים על שינויים שונים ברקמות כמו המוח והלב מדווחים בספרות הרפואית, למרות שאילו אינם עדיין רמז משמעותי לפתרון התעלומה.

האם ניתן למנוע מוות בעריסה ע"י שימוש במכשירים ביתיים העוקבים אחרי מדדים?

במחקרים שונים נמצא שגם ניטור צמוד של תפקודי הלב-ריאה בילודים אינו עוזר כלל להפחתת התמותה מתסמונת המוות בעריסה .
גם כיום, לאחר שנות מחקר ארוכות אין כל הוכחה טובה בספרות הרפואית שניטור ביתי מקצועי (הכולל חיבור לאלקטורודות, רישום הפעילות החשמלית של הלב ופעילות שרירי בית החזה) מסוגל למנוע תמותת תינוקות מתסמונת המוות בעריסה. כיוון שעד היום לא הוכח שיש קשר כלשהוא בין הפסקת נשימה או האטה בדופק הלב ובין אירועי מוות בעריסה הרי ניטורם כאמור אינו מהווה כל הגנה מפני התופעה.

תסמונת מוות בעריסה

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך​

טעימות ראשונות לתינוק

טעימות ראשונות לתינוק

בכל שלב מהרגע שבו הם נולדים, אנו כהורים תוהים לעצמנו: מה השלב הבא? מה מותר כעת? מתי יהיה מותר משהו חדש? שלב הטעימות הוא שלב מענג שבו זוכים לראות את המפגש הראשוני של התינוק עם אוכל החדש לו (ובדרך כלל גם טעים לו) ולא חלב אם או תחליפי חלב. זהו שלב חשוב מאוד שבו אמורים לתת רק טעימות קטנות מסוגי פירות וירקות שונים וזה על מנת לזהות אם התינוק אלרגי למזון מסויים.

התפרצות רגשית של ילדים

איך מתמודדים נכון מול התפרצות רגשית של ילדים ומה הקשר להפרעת קשב ?

לרוב הילדים יש קושי בוויסות הרגשי- אכזבה וכעס עלולים להוביל אותם להתקפי כעס מאחר ואין בידיהם את היכולת להכיל רגשות מתסכלים ולהביע את הרגשותיהם באופן שהסביבה תבין ותעזור להם. כלומר חוסר הוויסות נובע מחוסר יכולת של הילד (ושל סובביו!) להכיל את הרגשות הקשים בתוכו, ומחוסר הנכונות להכיר בהן כחלק מעולמו הפנימי. עצם היכולת להבין מה אני מרגיש ולמה, ולתת לכך ביטוי, ממתן בהרבה את עוצמת הרגש ומונע את ההצפה ואת אובדן השליטה.

משחקי ילדים כמו של גדולים

לדים קטנים נוטים לחקות את ההורים שלהם בדברים רבים. לכן גם הומצאו צעצועים רבים שמאפשרים להם לעשות זאת בבטחה, ובגודל שמתאים להם.

אח חדש שמצטרף למשפחה שכבר קיימת

אח חדש בעצם מערבב את הקלפים מחדש. השינוי משפיע על כל בני הבית, על האחים וגם על ההורים.
אז אמא יקרה, זכרי שאת הכי טובה שאת יודעת, כנסי וגלי בעצמך.